دستگاه هواساز صنعتی تهویه سازان-بتا تهویه

فن کویل زمینی به حالت ایستاده روی زمین نصب می شود به همین دلیل فضایی که اشغال می کند را باید در نظر بگیرید اما همین امر تعمیر این دستگاه را آسان تر کرده است. فن کویل ها دستگاه هایی هستند که برای تهویه مطبوع فضاهای مختلف به کاربرده می شوند. البته با توجه به محل قرارگیری از انواع مختلف آن ها (فن کویل سقفی، فن کویل کاستی، فن کویل زمینی) استفاده می شود. همانطور که اشاره شد آب سرد مورد نیاز دستگاه (در تابستان) از چیلر یا مینی چیلر تامین شده و آب گرم مورد نیاز (در زمستان) از پکیج، موتورخانه و دیگر وسایل گرمایشی مانند بویلر تامین می گردد. بدیهی است که مقدار لوله های مسی به کار رفته در داخل دستگاه در مدل های مختلف متفاوت بوده و در قیمت فن کویل تاثیر بسزایی دارد. مدل های کاستی از جذاب ترین و محبوب ترین مدل این نوع دستگاه تهویه مطبوع است که بطور توکار در سقف کاذب جاسازی شده و قسمت هوا بیرون دهنده آنها یک طرفه و یا چهارطرفه می باشد.

برای این پیشگرمکن یک سیستم کنترلی نصب می شود تا در صورت عمل نکردن درست کویل، برای اینکه به دستگاه آسیبی نرسد هواساز خاموش گردد. هواساز در اصل وظیفه تنظیم پارامترهای ترمودینامیکی و بیولوژیکی هوا را برعهده دارد . پارامترهایی نظیر دما ، سرعت ، نسبت رطوبت و میزان آلاینده های موجود در هوا ، از جمله پارامترهایی است که دستگاه وابسته به نوع کاربری خود می تواند مورد کنترل قرار بدهد .

فرم ساخت دستگاه‌ها (مکعبی یا مخروطی)؛ البته که برج خنک کننده مکعبی همواره گرانتر و صنعتی‌تر محسوب میشود. نتایج آمارهای معتبر جهانی نشان می دهد که در بیش از 96 تا 97 درصد صنایع جهان، از انواع برج خنک کننده بهره گرفته می‌شود. مسلماَ این تجهیزات با توجه به ویژگیها و مزایایی گسترده خود، توانسته اند این حجم از فراگیری جهانی را به خود اختصاص دهند.

ظرفیت کولینگ تاور را چگونه باید تعیین کنیم؟

بهتر است بدانید بررسی دوره‌‌ای، تعمیر و نگهداری نادرست باعث رسوب شدید، رشد باکتریها و آلاینده‌های محیطی در داخل برج خنک کن می‌گردد. این روند و روال کاری برج خنک کن باعث میشود قطعات و تجهیزات آن مانند افشانک، پکینگ و دیگر اجزای داخلی آن دچار رسوب و گرفتگی شوند. از سوی دیگر گرد و غبار و آلاینده‌های محیطی باعث مستهلک شدن قطعات و تجهیزات دستگاه می‌شوند. حوضچه برج خنک کن که به آن تشت کولینگ تاور نیز گفته میشود، در بخش زیرین برج و پایین‌ترین قسمت مسیر گردش آب قرار می‌گیرد و آب سرد در آنجا جمع میشود. سپس آب از داخل آن مکیده میشود و به سمت مبدلها و ماشین آلات روانه می‌گردد.

محل نصب[ویرایش]

ترجیحاَ بهتر است از پینهایی با طول 5 الی 20 میلی متر استفاده شود. با توجه به نوع ساخت پیچیده مبدل حرارتی صفحه‌ای حلزونی، قیمت نهایی این دستگاه‌ها نیز گرانتر است. در این نوع، صفحات موج دار به کمک یک ماده پرکننده و فرآیند لحیم‌کاری به همدیگر متصل می‌شوند. مبدل حرارتی صفحه‌ای لحیم کاری شده برای انتقال حرارت در سیالات پرفشار کاربرد دارد. در مبدل‌های حرارتی لوله‌ای، دو لوله با اندازه متفاوت یکی با قطر کمتر و دیگری با قطر بیشتر وجود دارد.

مبدل حرارتی چیست و چه کاربردی دارد؟

وقتی که پوسته و لوله سرد شوند، اتصال انبساطی و لوله‌ها منقبض می‌شوند و کشش وارده بر نقاط جوش خورده کاهش می‌یابد. انتخاب ترتیب جریان در پوسته بستگی به مقدار سرد یا گرم کردن و نیز افت فشار مورد نیاز و نوع کار دارد. به عنوان مثال مبدل جوشاننده نوع کتری برای جریان‌های تبخیر شونده در پوسته مناسب است.

تواند هم کاملاً هوای تازه بوده و هم بخشی هوای تازه و بخشی هوای برگشت باشد. در هر نوع کاربری که رفت و آمد در آن زیاد بوده و باید اکسیژن به میزان کافی تامین شود. این نوع مرطوب‌کننده یک سری و نازل‌های اسپری دارد که می‌توانند آب را با فشار PSI 15 یا حتی بالاتر اسپری کنند. ابتدا در دهه 80 میلادی به این نتیجه رسیدند که می‌توان از آمونیاک به عنوان یک عامل خنک کننده استفاده کرد. با توجه به سرمای زیاد منطقه، معمولا ابعاد دستگاه بزرگتر از حد معمول میشود. عادی – باز یعنی این که تا وقتی که عملگر فعال نشده است، شیر در حالت باز قرار دارد.

 • این عبارات برای شیرها و دمپرهایی که در سیستم کنترل مورد استفاده قرار می گیرند به کار می رود.
 • کویل سرمایشی هم چه در هواساز آپارتمانی و چه در هواساز‌های صنعتی نقش مبدل دمایی را ایفا می‌کند؛ به‌گونه‌ای که به وسیله لوله‌هایی با ساختار ظاهری خاص و مبرد یا آب سرد شده ارسالی از چیلر کاهش دما را به همراه دارد.
 • سیستم این نوع هواسازها مرکزی بوده و تأمین گرمایش و سرمایش آنها نیاز به تهویه مناسب و عملکرد عالی تجهیزات سیستم مرکزی از جمله چیلر و سایر ادوات دارد.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت کاتالوگ با شماره های ۰۲۱۶۶۴۲۶۸۸۰ و ۰۲۱۶۶۴۲۴۷۰۸ تماس حاصل نمایید.
 • در برخی موارد نیاز است که رطوبت موجود در هوای خروجی بیشتر شود، برای دستیابی به این رطوبت هم سیستم هواساز راهکارهایی دارد.
 • به همین جهت تجهیزات و سیستم های متعددی طراحی و ساخته شده که هریک ویژگی ها و عملکرد مختص به خود را دارا می باشند.

در مناطقی مانند شمال کشور که که رطوبت بالاست استفاده از ایرواشر توصیه نمی شود. در مناطق گرم و خشک نیز به جهت متعادل کردن رطوبت هوا و ایجاد سرمایش از این سیستم استفاده می شود. برای اطلاع بیشتر از هواساز و انواع آن مقاله هواساز چیست؟ را مطالعه نمایید. در واقع با استفاده از دستگاه ایرواشر میتوان در تمام فصول سال، رطوبت هوا را در حد استاندارد تنظیم نمود.

شیر سه راهی جریان را صرفا هدایت می کند و غلبه ای برآن ندارد پس محرک آن به گشتاور کمتری نیاز دارد. یک شیر سه راهی ممکن است در یک دوراهی پنهان شود ولی محرکه جایگزین نشده باشد. شیر هارا بررسی کنید و مطمئن شوید که وضعیت آن ها به همان صورتی است که در سیستم کنترل کننده مرکزی نشان داده شده است. صرفه جویی برای حذف یا کاهش برودت مکانیکی هنگام کمتر بودن دمای هوای خارجی از هوای بازگشتی طراحی شده است. صرفه جو گر ها می توانند به میزان قابل توجهی انرژی ذخیره کنند ولی اغلب به دلیل عدم آگاهی اپراتور های ساختمان عملکرد ضعیفی دارند.

این دستگاه ازسیستم تهویه تبخیری بر پایه سایکومتری استفاده می‌کند که هم قابلیت سرمایشی دارد و هم گرمایشی و همچنین می‌تواند هوا را به وسیله‌ی فیلتر‌های مخصوص از نظر آلودگی‌‌هایی مثل گرد و غبار، دود، بوی بد و … فیلتر کرده و هوای پاک خارج کند. حالت سرمایش ایرواشر باعث افزایش رطوبت هوا در اثر تبخیر شدن ذرات آب تزریق شده ، می شود. بنابرین ایرواشر سرمایشی معمولا در مناطق با آب و هوای خشک و نیمه خشک استفاده می شود‌ که با شرایط آب و هوایی اکثر نقاط ایران (به جز شهرهای ساحلی) سازگار است. در مناطق با آب و هوای خشک و نیمه خشک ، این دستگاه هم درجه حرارت هوا را کاهش می دهد و هم رطوبت آن را به سطح مناسب می رساند.

طراحی مبدل حرارتی پوسته لوله مهتاب گستر-بتا تهویه

از معایب این نحوه عملکرد، نبود هوای جدید و تأمین نکردن هوای تازه در فن کویل است. به این معنی که فن کویل هوای تازه‌ای را وارد محیط نمی­کند، بلکه صرفاً هوای محیط را گرفته، آن را به شرایط مساعدتری رسانده و دوباره به محیط باز می­گرداند. در سه نوع زمینی ، سقفی تو کار و فن کویل کانالی در بازه ظرفیتی ۲۰۰ تا ۳۰۰ فوت مکعب بر دقیقه هوادهی تولید می شود. فن کویل اتمسفر در نوع زمینی در دو مدل روبرو زن و بالا زن و در نوع سقفی توکار به دو صورت با کابینت و بدون کابینت تولید می شود.

محصولات مورد نظر خود را فیلتر نمایید

چیلر در هنگام کار گرم می‌شود و برای فعالیت مداوم و موثر نیاز به خنک کردن آن می‌باشد. انتخاب چیلر و برج خنک کن برای ساختمان وابسته به شرایط آب و هوایی منطقه می‌باشد، شرایط انتخاب در شهر تهران در جدول زیر نشان داده شده است. شرکت مهندسی فراب زیست فراز با تجربه سالهای متمادی در امر تامین و تولید انواع سیستمها و تجهیزات تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی، ارائه کننده انواع پکینگهای برج خنک کننده با تنوع در جنس و قیمتهای مختلف میباشد. برای آگاهی بیشتر در مورد قیمت پکینگ برج خنک کننده، قیمت قطره گیر برج خنک کننده و جزئیات تهیه و نصب آن می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل کنید.

مبحث انواع مبدل های حرارتی و کاربرد آنها ذکر شده در این مقاله را می‌توان از پرکاربردترین مبدل‌های حرارتی در صنایع مختلف دانست. از صنایع دارویی گرفته، تا کارخانجات غذایی و پتروشیمی، می‌توان این مبدل حرارتی را یافت. به دلیل اهمیت این نوع مبدل‌ها، ترمو تجهیز در این مقاله به بررسی کارکرد و انواع و مزایای آنها پرداخته است.به طور روزانه، ما از لوازم مختلفی استفاده می‌کنیم که هر یک، سازوکار متفاوتی دارند. مبدل حرارتی دو لوله‌ای یا دابل پایپ را بر اساس مسیر جریان می‌توان طبقه‌بندی کرد.

در کولینگ تاور جریان القایی فن در قسمت پایین برج قرار دارد و جریان هوا را از پایین به درون برج می‌دمد و آن را به سمت بالا هل میدهد. میزان سرمایش در این دسته از برجهای جریان مکانیکی کم میباشد و همچنین احتمال ورود مجدد هوای گرم شده به داخل برج وجود دارد. اما از مزایای آن میتوان به بهره برداری و تعمیرآسان و دسترسی ساده به فن، موتور و قطعلات، مناسب در برابر مقاومت هوا اشاره نمود. از طرف دیگر، هوا از بخش لوور یا کرکره‌های ورودی هوا به داخل برج خنک کننده مکعبی مکش میشود. در مرحله بعد، هوا از ما بین منافذ پکینگ مدیا در برج خنک کن عبور کرده و در تماس مستقیم با جریان آب ریزشی در تمامی لایه‌های پکینگ برج خنک کننده قرار می‌گیرد.

معایب برج خنک کننده جریان متقاطع

کاهش رطوبت هوا بدین صورت انجام می‌گیرد که با عبور هوا از روی کویل سرمایشی هواساز، سطح سرد کویل موجب چگالش رطوبت موجود در هوا شده و آن را جذب می ­کند. به همین منظور یک سینی تخلیه در زیر کویل سرمایشی برای جمع ­آوری آب تقطیر شده تعبیه شده است. کویل سرمایشی می ­تواند با دفع حرارت بیش­تر برای کاهش بیش­تر میزان رطوبت مورد استفاده قرار گیرد، اما این کار دمای هوا را به زیر دمای تنظیم شده می ­رساند و در این حالت کویل گرمایشی نیز روشن می ­گردد تا دما را بالا ببرد.

ضمن اینکه قیمت مناسبی دارند و نصب و راه‌ اندازیشان نسبت به سایر دستگاه‌های تهویه هوا کم تر است. در عملکرد گرمایشی دستگاه ایرواشر، توسط کویل گرمایشی آبی، آب گرم شده در موتورخانه یا پکیج وارد لوله‌های کویل آب گرم دستگاه شده و فن دستگاه هوا را از میان کویل به داخل کانال می‌دمد. ایرواشر اصلا برای آب و هوای مرطوب (شرجی) مناسب نیست و فقط باید در مناطق با آب و هوای خشک و نیمه خشک استفاده شود.

اما میزان افت فشار در کانال های منعطف از دیگر انواع کانال ها بیشتر است. بدین ترتیب طول کانال باید کوتاه ، کمتر از ۱۵ فوت، و تا حد امکان مستقیم باشد. متداول ترین کاربرد کانال های انعطاف پذیر اتصال کانال های هوای تغذیه به دستگاه پایانه است. به دلیل آشفتگی هوای تخلیه شده از فن ، کویل باید به اندازه ی کافی در جهت موافق از فن دور باشد تا برای فرآیند انتقال حرارت مساعد جریان هوای آرام و غیر متلاطم را تأمین کند. به عنوان گزینه ی دیگر، یک صفحه فشار ( یک صفحه فلزی مشبک ) را می توانید در جهت تخلیه ی فن نصب کنید تا از غیر متلاطم بودن جریان هوا مطمئن شوید.

در مدل سوم برج خنک کن که با عنوان کولینگ تاور خشک-مرطوب شناخته می‌شود، ترکیبی از برج خنک کن خشک و مرطوب را خواهیم داشت. این سیستم تلفیقی برای پوشش معایب دو سیستم قبلی به کار گرفته می‌شود و از دو مسیر هوا به شکل موازی و دو مسیر آب به شکل سری تشکیل شده‌است. عملکرد آن بدین صورت است که آب گرم ابتدا وارد لوله‌های پره دار شده و سپس به پکینگ می‌رسد.

داکت اسپلیت دمای پایین تری نسبت به ایرواشر می‌تواند ایجاد کند. این فیلتر‌ها به صورت خشک بوده و در ابعاد و راندمان‌های مختلف از ۵۵ تا ۸۰ درصد عرضه می‌شود و چون به صورت کیسه‌ای ذرات بسیاری را در خود می‌توانند جمع کند، عمر آن‌ها نسبتا طولانی بوده و در کاربرد‌های تهویه مطبوع، مصرف زیادی دارند. وظیفه‌ی فن دستگاه به جریان انداختن هوای مورد نیاز، عبور آن از روی قسمت‌های مختلفی شامل فیلتر‌ها، نازل‌های آب پاش وکویل و مبدل حرارتی دستگاه می‌باشد. غلطک ها و صفحه های قرار داده شده در ایرواشر ها، گردو غبار و آلودگی های جذب شده توسط دریچه ها را از خود عبور می دهند و رطوبت موجود در ایر واشر آلودگی های مختلف را جذب کرده و هوای تمیز را از طریق دریچه خروجی در محیط پخش می کنند. سرماسازی توسط ایر واشر در تابستان از طریق افشانک های آبپاش انجام می شود. به این شکل که گرمای جذب شده توسط ایر واشر با رطوبت ایجاد شده توسط دستگاه برخورد کرده و تبخیر صورت می گیرد، در نهایت این تبخیر باعث ایجاد رطوبت و خنکی در هوا می شود.

در ابتدا به این موضوع می پردازیم که ایرواشر چیست؟

هوا توسط یک فن که هوا را از طریق برج به گردش در می‌آورد، از داخل سازه عبور می‌کند. فن‌های متداول مورد استفاده در این برج‌ها شامل فن‌های پروانه‌ای و فن‌های گریز از مرکز می‌باشد. با این که برج‌های طرح مکانیکی مؤثرتر از برج‌های طرح طبیعی هستند، با این حال انرژی بیشتری مصرف می‌کنند و در نتیجه کارکردشان هزینه بیشتری دارد. در کولینگ تاور جریان مخالف مکعبی هوا توسط لوور مکش می شود و سپس از بین منفذهای پکینگ مدیا در داخل کولینگ تاور عبور می کند و در تماس با آب قرار خواهد گرفت. این سازه‌های استوانه‌ای بلند، با روکش باز، وظیفه خنک ‌کردن آب تولید شده از جریان هوای خنک ‌کننده HVAC یا صنعتی را بر عهده دارند.

سپس مواردی مانند فن هوادهی ، کویل ، فشار کار و برند فن کویل مد نظر، باید مورد بررسی قرار گیرد. فن کویل بواسطه استفاده از آب سرد و گرم تولید شده در سیستم های مرکزی (چیلر و دیگ) نمی تواند امکان کنترل مصرف انرژی را برای هریک از واحدهای ساختمان، به طور جداگانه فراهم کند. بر خلاف کولر آبی، کولر گازی، داکت اسپلیت (در صورت عدم استفاده از کویل آب گرم) و رادیاتور (در صورت استفاده از آب گرم پکیج) که اساساً تابعی از یک سیستم مرکزی نمی باشند. البته می توان با وجود استفاده از فن کویل، در صورت بکارگیری یک چیلر برای هر واحد (مینی چیلر)، مصرف انرژی در فصل گرما را به طور مستقل کنترل نمود. فن کویل در واقع کوچکترین عضو در خانواده سیستم تهویه مطبوع بوده که برای خنک نمودن و همچنین تولید گرما در محیط‌های مسکونی، اداری و تجاری از آن استفاده می‌شود. در نهایت هم هوای مطبوع به صورت مستقیم یا از طریق کانال و دریچه به فضای اتاق وارد خواهد شد.

فن کویل کاستی یک طرفه میدیا مدل MKC-600

در زمستان این فرآیند توسط آب گرم انجام شده و به جای گرفتن گرمای محیط، گرما از طریق آب گرم به محیط داده شده و عملیات گرمایش را انجام می دهد. جنس فن می تواند از پلاستیک یا فلز باشد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارد و اختلاف قیمت اندکی هم نسبت به هم چیلر بتا تهویه دارند. نوع پلاستيکی به اين خاطر که با روش تزريق ساخته می شود ، توزيع جرم در نقاط مختلف آن تقريبا يکنواخت بوده و از لحاظ ديناميکی به راحتی بالانس می شود و لرزش و صدای کمی ايجاد می کند. از جمله معايب جنس پلاستيکی اين است که ذرات آلاينده مثل گرد و غبار در اثر الکتريسيته ساکن به آن می چسبند که به پاکسازی بيشتری نياز دارد.

 • در این سیستم ها فن به کار خود ادامه می دهد و جریان هوا ادامه دارد.
 • در این صورت فن کویل ها به یک وسیله کمکی احتیاج پیدا می­کنند تا بتوانند برای تأمین اکسیژن مورد نیاز و هوای جدید از آن وسیله کمک بگیرند.
 • از ترموستات در فن کویل های سقفی و کانالی و از کلید سلکتوری در فن کویل های زمینی استفاده می شود که جهت کنترل دور، خاموش و روشن کردن، از ترموستات و کلید سلکتوری استفاده می شود.
 • با توجه به این که سطح سینی درین همیشه مرطوب است ،جنس آن بسیار اهمیت دارد.
 • به دلیل قرار گرفتن روی زمین استفاده و تعمیر این فن کویل راحت تر از دیگر مدل‌هاست.
 • البته نیاز به فضای خاص خود دارد که برای محیط‌های کوچک این گزینه می‌تواند یک عیب به شمار آید.

امروزه نمونه های از اسکیل بزرگ کاربرد برج خنک کننده را در صنعت در نیروگاه و پالایشگاه ها می توان به راحتی جستجو نمود. این نازل ها در کلکتور آب ورودی به تاور قرار گرفته اند و وظیفه پخش آب گرم وارد شده را بر روی پکینگ ها بر عهده دارند. اتمیزه شدن آب بوسیله نازلها، به کاهش فشار آب کمک نموده و دمای تبخیر را شدیداَ کاهش میدهد. البته بادی اشاره نمود که با تبدیل شدن آب به قطرات متعدد، سطح تماس میان آب و هوا نیز افزایش می‌یابد. برج خنک کن مداربسته دقیقاَ عملکرد مشابه و همانندی با مدل مدارباز دارد.

یکی از انواع مدل های این دستگاه، ایرواشر سقفی است که از این مدل برای راه اندازی سیستم سرمایشی و گرمایشی در ساختمان استفاده می شود. علاوه بر آن از این سیستم برای تبادل حرارت میان آب و هوا استفاده می گردد. این دستگاه به علت کیفیت خوبی که دارد، توانسته مورد توجه مشتریان بسیار زیادی از تمام نقاط کشور قرار بگیرد و همچنین ارز آوری بسیار خوبی برای کشور داشته است. ایرواشر نوعی دستگاه تهویه مطبوع است که به دو حالت سرمایشی و گرمایشی از آن استفاده می شود که هم در فصل زمستان و هم در تابستان مورد استفاده قرار می گیرد. در ابتدا به این موضوع می پردازیم که ایرواشر چیست؟ سیستمی است که توانایی فیلتر نمودن و پاکسازی هوا از آلودگی، بوی بد و گرد و خاک را دارد. به طور کلی دستگاههایی که به صورت تبخیری، عمل سرمایش هوا را انجام میدهند حداکثر میتوانند تا ۳ درجه بالاتر از دمای مرطوب آن شهر، دمای هوا را کاهش دهند.

پارامترهای کنترل در ایرواشر

از نیروگاه‌های بزرگ گرفته تا صنایع تولیدی کوچک، مبدل حرارتی نقش حیاتی در مدیریت حرارت اجزاء بازی می‌کند. با توجه به اهمیت مبدل‌ها تمام صنایع باید به طور مرتب به فکر تعمیر و نگهداری آنها باشند. چون هر گونه ایراد و خرابی در مبدل‌ها می‌تواند علاوه بر کاهش راندمان عملکرد، در شرایط حاد سبب آتش سوزی و انفجار شود. یکی از ایراداتی که مبدل حراراتی دیر یا زود دچار آن می‌شود، ایجاد انواع رسوبات روی بخش‌های مختلف آن است. این رسوب‌ها باعث انسداد لوله‌ها یا کانال‌هایی می‌شوند که سیال از آن عبور می‌کند و سبب کاهش راندمان عملکرد مبدل خواهد شد.

روند کلی طراحی مبدل گرمایی

از مهمترین نکات دستگاه هواساز می توان به این مورد اشاره نمود که این دستگاه چون در ابعاد بزرگی طراحی و ساخته می شود در صورتی که فقط بخشی از فضا مورد استفاده قرار گیرد چون به صورت یکپارچه فعال است موجب اتلاف انرژی می گردد. به همین علت معمولا توصیه می شود سیستم چیلر و بویلر به هر دو سیستم هواساز و فن کوئل مجهز شوند که هم از مزایای هواساز بهره مند شوند و هم با استفاده و بهره از فن کوئل در مصرف انرژی صرفه جویی گردد. بدنه هواساز نیز در قیمت آن تاثیر گذار است و در صورت استفاده از استیل قیمت هواساز تغییر بسزایی می کند.

خرید ایرواشر بهترین قیمت و برند همراه با نصب بتا تهویه-بتا تهویه

هدر جلویی هم امکان عبور دادن سیال مایع را دارد و هم سیال گازی. دابوصنعت اولین شرکت تولید‌کننده بویلرها و مبدل‌ها می‌باشد که موفق به طراحی، تولید و ثبت محصولات دانش بنیان جدید با رویکرد کاهش مصرف انرژی شده است. تاکنون نمونه‌های متعددی از این محصولات در داخل و خارج از کشور نصب شده و به بهره‌برداری رسیده است. در این مبدل‌ها جریان دوسیال می‌تواند به صورت موازی یا مخالف باشد.

فن کویل کاستی چهار طرفه تهویه مطبوع گرین-بتا تهویه

منظور از مدل دو طرفه و چهارطرفه، جهت باد آن بوده که به سرعت هوای محیط را در تمامی نقاط سرد یا گرم می کند. لازم به ذکر است که در ساختمان هایی که سقف کاذب ندارند، می توان بجای این نوع از مدل سقفی توکار استفاده کرد. این دستگاه در مجتمع های اداری، تجاری و سالن ها بزرگ جهت تامین هوای سرد و گرم کاربرد دارد و مجهز به پمپ آب درین به منظور پمپاژ آب حاصل از تقطیر دستگاه می باشد. اگر در ساختمانی نیاز به تهویه دائم و طولانی مدت باشد این نوع مناسب است و می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن، دمای تمام اتاق ها را به صورت هماهنگ به درجه دلخواه کاربران برساند. فن کویل‌ها وسیله ای دو کاره و دو فصلی تلقی می‌شوند که کاربرد اصلی فن کویل‌ها تأمین سرمایش و گرمایش است.

برج خنک کننده معرفی کامل انواع برج خنک کن-بتا تهویه

با اختراع تجهیزات خنک‌ساز، این مشکل تا حدودی برطرف گردید؛ اما باز هم نیاز به وجود دستگاه‌هایی قدرتمند با قابلیت کارکرد در شرایط اقلیمی متفاوت و خنکسازی احجام بسیار زیاد آبهای صنعتی احساس میشود. به برج خنک کننده نیروگاه ها و کارخانه های بزرگ و نیروگاه های برق که بصورت هذلولی ساخته میشه کولینگ تاور هلر میگن . میزان کاهش دما بواسطه کارکرد کولینگ تاور و در حقیقت دمای خروجی از دستگاه. اصول عملکرد خنک کنندگی چیلر تراکمی به این صورت است که سیالی که در کمپرسور چیلر متراکم شده وارد کندانسور میشود.

 • اول اینکه دمای خروجی تابع دمای مرطوب محیط محل نصب برج خنک کن میباشد.
 • به طور کلی برج خنک کننده عمل خنک کردن آب در گردش کندانسور سیستم های تهویه مطبوع، فرآیندهای صنعتی، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و صنایع مختلف ( براساس روش انتقال حرارت توسط انتقال جرم ) را بر عهده دارد.
 • در کولینگ تاور جریان مخالف مکعبی هوا توسط لوور مکش می شود و سپس از بین منفذهای پکینگ مدیا در داخل کولینگ تاور عبور می کند و در تماس با آب قرار خواهد گرفت.
 • در بیشتر انواع برجهای خنک کننده اعم از مدارباز چه کانترفلو و چه کراس فلو بیشتر رسوب گرفتگی به دلیل تبخیر آب تشکیل میشود.
 • صحبت در رابطه با مزایای انواع برج خنک کننده شاید ساعتها و روزها طول بکشد.

اگر شما در شمال کشور زندگی می کنید و با محیط کاملا مرطوب سر و کار دارید می توانید از ایرواشر برای کم کردن رطوبت استفاده کنید یا نه اگر در استانهای گرم و خشک هستید باز هم می توانید به کمک ایرواشر رطوبت هوا را متعادل کنید. برای خرید بهترین ایرواشر موجود در بازار کشور کافیست با ما تماس بگیرید. گرمایش و سرمایش ایرواشرها به سرعت انجام می‌شود، یعنی برای فضاهایی که از آنها استفاده منقطع می‌شود (مدارس، مساجد و…) مناسب می‌باشند.

(دستگاه ایرواشر) مشابه سیستم هوارسان عمل می‌کند با این تفاوت که در آن بجای کویل سرمایشی از نازل‌های رطوبت‌زن استفاده می‌شود. در واقع این دستگاه علاوه بر اجزاء اصلی هواساز ، مجهز به محفظه‌ی دیگری به نام ایرواشر می‌باشد که شامل تشت آب، قطره‌گیرها، کلکتورها و افشانک‌های پاشش آب است. قیمت با توجه به نوع کاربری، متریال مورد استفاده در تولید، میزان ظرفیت هوادهی، ظرفیت برودتی و گرمایشی و … آن متفاوت و متغیر میباشد، قیمت نهایی نیز وابسته به تعداد تجهیزات به کار رفته برآورد میشود.

سیستم های مرکزی برای ساختمان های بزرگ

کویل­ های هواساز بسته به نیاز و شرایط کاری به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم ساخته می­شوند. می توان گفت دستگاه هواساز همان فن کویل است با این تفاوت که در ابعاد بزرگتر و به صورت مرکزی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین هواساز هوای محیط بیرون را به داخل ساختمان می دمد. به طور کلی سیستم هواساز این گونه است که دستگاه به صورت مرکزی بیرون ساختمان نصب شده و به اتاقهای مختلف یا فضاهای جداگانه کانال کشی می شود. دستگاه هواساز فقط شامل یک کوئل مرکزی داخلی می باشد و مرکزی بودن این کوئل باعث یکسانی دما در کلیه فضاها و اتاقها می گردد، از این رو به این مدل از هواساز ها تک منطقه ای، تک دما و یا سینگل زون گفته می شود. امروزه استفاده از این مدل از هواسازها کمتر شده و معمولا برای سالن ها و یا سوله هایی که دما و فضای یکپارچه دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

بدنه‌ی دستگاه ایرواشر معمولا از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده و از قرار گرفتن این قسمت ها در کنار هم، بدنه کامل ایرواشر به وجود می آید. شما نیز برای تهیه و خرید مرغوب ترین و بهترین ایر واشر ها، می توانید با مراجعه به سایت های منتخب به صورت اینترنتی اقدام نموده و از هدر رفتن وقتی که در انجام مراجعه حضوری به مکان فروش ایرواشر رخ می دهد جلوگیری شود. با قابلیت انواع فیلتر و لامپ های UVC با ظرفیت هوادهی الی (۶۵۰۰۰) طراحی و تولید می شوند. ایرواشر به نحوی برنامه ریزی شده که قابلیت کنترل رطوبت هوا، خوردگی مواد موجود در هوا، بو و غیره را دارد. مهم ترین بخش این دستگاه شامل یک محفظه حاوی چندین سری نازل جهت اسپری آب و یک بخش جداکننده که آب و هوا را در خروجی از یکدیگر جدا می کند.یک قسمت نیز برای تجمع کثیفی های آب اسپری شده و ذرات موجود در هواست. شاید دیده باشید بعضی افراد، برای کولرهای آبی خود، سایه بان درست می‌کنند، بد نیست برای ایرواشرها هم یک سقف محافظ تهیه کنیم تا انرژی هدر نرود.

کنترل خوردگی در ایر واشر

در مبدل‌های چند گذره (Multi-pass) از یک صفحه تقسیم کننده جریان استفاده می‌شود تا کانال به دو یا چند قسمت تقسیم شود. دستگاهی است که در اثر اختلاف دمای بین دو یا چند سیال (آب، گاز یا بخار) حرارت را از یک سیال به سیال دیگر منتقل می کند. در این نوع مبدل جهت جریال حرکت سیال ها به صورت حلزونی و چرخشی می باشد. نحوه عملکرد این مبدل به این صورت است که صفحات مدور به دور هم تشکیل شده اند که این امر باعث می شود راندمان حرارتی بالا و افت انرژی کمتری داشته باشیم. در سیال های که دارای گرانروی بالای هستند و سیالیت خوبی ندارند یا ذراتی داخل سیال وجود دارد از این نوع مبدل ها استفاده می شود.

از چنین دستگاهی می توان در رستوران ها، فروشگاه ها و فضاهای مشابه دیگری که در آنها فضای سقف کاذب مناسب بوده و حجم هوادهی مورد نیاز چندان زیاد نیست (کمتر از 10000cfm)، استفاده نمود. طراحی سیستم های تهویه مطبوع با هواساز خانگی معمولا فضای کمتر، مصرف انرژی بهینه تر و تعمیر و نگهداری آسان تری نسبت به انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی همچون رادیاتور و داکت اسپیلت دارد. هواسازهای آپارتمانی عموما می‌توانند در طراحی تاسیسات یک ساختمان به صورت مرکزی (مجموع چند واحد آپارتمان) و یا به صورت مجزا (برای هر واحد آپارتمان) طراحی و به کاربرده شوند. در ساختار هواسازها پس از کویل ­های گرمایشی و سرمایشی یک فن هوادهی قرار دارد. وجود این فن به منظور مکش هوا از فضای بیرون و عبور آن از میان دمپرها، فیلترها و کویل ­ها و در نهایت انتقال هوای تهویه شده به درون شبکه کانال ­های ساختمان ضروری است.

کنترل بهینه ی انرژی در تعمیر و نگهداری هواساز

دستگاه هواساز صنعتی تهویه سازان-بتا تهویه

یکی دیگر از انواع ایرواشر که عملکرد بسیار خوبی دارد، ایرواشر ایستاده است. این نوع از ایرواشرها در اکثر مکان‌ها قابل استفاده هستند و به سادگی نصب و راه‌اندازی می‌شوند. این دستگاه معمولا در آموزشگاه‌ها و مدارس استفاده می‌شود و می‌توان دمای آن را مطابق با نیاز تنظیم کرد. ایرواشرهای ایستاده در سه کلاس موجود هستند و شما می‌توانید با توجه به نیاز خود قدرت هر کدام از آن‌ها را خریداری کنید.

 • ایرواشر سیستمی بسیار موثر با قیمتی بسیار به صرفه و ویژگی های فوق العاده است.
 • ایرواشرها دارای انواع آپارتمانی و صنعتی بوده که در مدل‌های افقی یا عمودی، روبروزن یا بالا زن، مجهز به کویل گرمایشی یا فاقد کویل گرمایشی ارائه می‌شوند.
 • شرایط خروجی هوا بستگی به درجه حرارت آب اسپری شده دارد و با کنترل دمای آب می‌توان شرایط خروجی هوا را در سیستم تهویه تعیین کرد .ایرواشر می‌تواند به‌صورت مستقل یا به‌عنوان جزئی از هواسازها و دیگر سیستم‌های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار بگیرد.
 • بخش دیگر دستگاه نیز که عمل گرمایش هوا را بر عهده دارد، مبدل حرارتی آن می‌باشد که می‌تواند از نوع کویل آب گرم یا کوره‌ی هوای گرم باشد.

درهواساز ها هم برای سرمایش و هم برای گرمایش از دستگاه های بیرونی مانند چیلر و بویلر استفاده می کنیم. همان گونه که در بالا اشاه کردیم در زنت هوا با عبور از فیلتر سلولزی ضد باکتریال خنک شده و بعد خارج می شود، در این دستگاه آب به صورت ریزشی از بالای سلولز ریزش می کند و سلولز کاملا خیس می شود. اما در ایرواشر آب به صورت اسپری در هوا پودر می شود و هوا با برخورد با آب اسپری شده خنک می شود و خارج می شود. یکی از دلایل استفاده از دستگاه زنت در اماکن مسکونی به خصوص در بالکن و داخل خانه بی صدا بودن این دستگاه می باشد چون آب به صورت ریزشی جریان دارد صدایی ندارد ولی ایراوشر به دلیل صدای اسپری شدن آب بیشتر در پشت بام اماکن مسکونی کاربرد دارند.

در سیستم هیبرید یا کولینگ آدیاباتیک معمولا دمای سیال در دو مرحله و توسط دو سیکل هوا خنک و سیکل تبخیر کاهش می یابد. بزرگترین مزیت برج خنک کن هیبرید دوگانه، کاهش مصرف آب آن است که البته در بسیاری از موارد نسبت به قیمت بسیار بالای آن از توجیه اقتصادی برخوردار نمی باشد. باید توجه داشت که برج خنک کن مدار بسته، تا حد زیادی مشابه سیستم هیبرید بوده ولی قیمت آن بسیار منطقی تر است. رسوب و گرفتگی تجهیزات و قطعات داخلی یکی از عمده مسائل اجتناب ناپذیر در تجهیزات در تماس با آب محسوب می‌شود. این موضوع در طی عمر کاری این دستگاه ممکن است به صورت متوالی ایجاد مشکل نماید.

سیال های جاری در مبدل ها، عمدتاً به منظور جلوگیری از اختلاط، توسط دیواره جامدی از یکدیگر جدا می شوند و البته در انواع بخصوصی از مبدل های حرارتی این امکان نیز وجود دارد که جریان های سیال مستقیماً با هم در تماس باشند. چرا که باید انتقال حرارت آن در پایین ترین حد و تحمل فشار آن در بالا ترین حد ممکن باشد، روی پوسته مبدل حرارتی پوسته و لوله باید مسیر ورود و خروج آب – قلاب ‌آویز- اتصال تخلیه – محل نصب شیر اطمینان سنسور و… پوسته مبدل حرارتی پوسته و لوله به همراه تیوپ شیت ها وظیفه نگهدارنده لوله‌ها و اتصال ورودی و خروجی ها را بر عهده دارد. البته عمل انتقال حرارت نیز داخل پوسته انجام می‌گیرد که ضخامت پوسته به فشار کار و قطر پوسته بستگی دارد. مهمترین بخش یک مبدل حرارتی صفحه‌ای از تعدادی ورق فلزی نازک با سطح موجدار تشکیل می‌شود.

از آنجایی که اغلب لازم است همزمان قسمت های مختلفی از ساختمان را گرم یا سرد کنند، ، دستگاه فن کویل چهار لوله ای به دلیل توان تامین همزمان حرارت و برودت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به موضوع مهم سرویس و نگهداری در تجهیزات تهویه مطبوع، نصب شیر قطع و وصل جریان آب ورودی و خروجی از کویل فن کویل ها همراه با مهره ماسوره مربوطه (هم سایز با قطر لوله انشعابی) ضروری است. فن کویل ها در چهار مدل کاستی، زمینی، سقفی زمینی و دیواری ارائه می گردند که پرکاربردترین آنها فن کویل زمینی و کاستی می باشد. الکتروموتور در فن کویل وظیفه انتقال توان و انرژی را بر عهده دارد و باعث چرخش فن و حرکت کل سیستم می شود که در دور های مختلف از سه دور تا حداکثر هشت دور موجود می باشد.

این دستگاه ها هم توانایی تهویه و درواقع شستشوی هوای محیط پیرامون خود را دارند و هم به عنوان گرم کننده یا خنک کننده محیط به کار گرفته می شود. برای خروجی آب نیز در پایین محفظه موردی فراهم شده تا بتوان آب را جمع‌آوری کرده و درجه حرارت آن را بتوان اندازه‌گیری نمود. یکی از الزامات مهم این محفظه فراهم آوردن قسمت‌های عبوری عاری از نشتی است تا نتایج مطلوبی را بتوان به دست آورد. در سیستم ایرواشر مانند کولر آبی برای سرمایش از تبخیر آب استفاده می شود؛ ولی برای حالت گرمایشی باید از پکیج ها و سایر دستگاه های گرمایشی استفاده شود. ایرواشرها دمای هوا را نسبت به سیستمهای مشابهی مانند چیلر و هواساز و روف تاپ پکیج کمتر کاهش میدهند و برخلاف هواسازها امکان کنترل دمای هوای خروجی وجود ندارد. مزایای ایرواشر به عنوان یک سیستم تهویه ای، شامل توانایی آنها برای تنظیم رطوبت هوا و تهویه بهتر آن است.

پمپ آب

مبدل هایی که امروزه در بازار تاسیسات جهت گرمایش استخر عرضه می شوند به دو صورت مبدل حرارتی تمام استیل و پوسته لوله مسی می باشد. در نتیجه عدد رینولدز کمتری سبب می شود و اینکه جریان سیال در خلاف جهت است، راندمان انتقال حرارت همیشه 3 تا 5 برابر بیشتر از مبدل حرارتی شل و تیوب می باشد. در یک مبدل صفحه ای با افزایش تعداد صفحات می توان ظرفیت مبدل را افزایش داد. این تنوع تولید باعث شده اکثریت مصرف کنندگان، مبدل های صفحه ای را به سایر مبدل ها ترجیح دهند. مبدل‌های حرارتی بر اساس پیوستگی یا تناوب جریان، فرآیند انتقال، نحوه ساختمان و مشخصات هندسی آن، درجه حرارت کارکرد، ساز و کار انتقال حرارت، تعداد سیال و آرایش جریان دسته‌بندی می‌شوند. تغییرات زاویه حدود بین رنج ۶۵ و ۲۵ درجه است که این زاویه تعیین‌کننده مشخصه‌های انتقال حرارت و افت فشار صفحه مبدل است.

مبدل حرارتی تجهیزی است که در آن دو یا چند سیال با هم دیگر انتقال حرارت (تبادل حرارت) دارند. هدف از این انتقال حرارت خنک کردن یا گرم کردن یک سیال و یا یک محیط است. معمولا طراحی این تجهیز به‌گونه‌ایست که سیالات جاری در آن با هم هیچ‌گونه اختلاطی ندارند. شما می توانید در سایت مجموعه تخصصی دماتجهیز، انواع مبدل های حرارتی صفحه ای و پوسته لوله ای را با بهترین قیمت، انتخاب و مورد بررسی قرار دهید. قیمت مبدل حرارتی با توجه به تنوع مدل و برند های موجود در بازار متفاوت است، لازم به ذکر است که قیمت های ارائه شده در مجموعه دماتجهیز به روز بوده و تخفیف های مورد نظر مصرف کنندگان در این قیمت ها لحاظ گردیده است. به طوری‌که این قیمت ها نیز شامل بخش تضمین بهترین قیمت های سایت دماتجهیز می باشند.

 • این ویژگی به هنگام تمیزکاری مستمر و یا تعمیرات به شدت کمک کننده است.
 • مقدار لوله‌ها را در هر گذر جانبی به گونه ای انتخاب کنید تا سرعت بهینه را ارائه دهد.
 • از این مبدل اکثرا در کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی استفاده می گردد.
 • البته در زمانهایی که فشار نیز در سیالهای گرم و سرد بالا باشد، استفاده از این مدل بسیار جوابگو است.
 • این شکل بندی ، همچنین در حالتیکه یک یا هر دو سیال سرد و گرم ، در فشار زیاد باشند ، مناسب است.

ب) اگر فن کویل علاوه بر سرمایش و گرمایش ، هوای تازه مورد نیاز را نیز تامین کند، دیگر به هواساز مرکزی و تجهیزات آن نیاز نبوده و هوای تازه از طریق دریچه پشت فن کویل و توسط فن به درون محیط کشیده می شود. در این حالت کانال های توزیع کننده هوا از یک طرف به هوای آزاد بیرون از ساختمان راه دارند تا بتوانند هوای تازه را (پس از عبور دادن از فن کویل) وارد ساختمان کنند و از طرف دیگر به اتاق ها و سالن ها. مزیت این روش حذف دستگاه هواساز مرکزی است ولی این روش به خوبی روش هواساز نمی تواند هوای تازه را فیلتر نماید.