8 موردی که در خرید قالب بتن به شما نمی گویند!

8 موردی که در خرید قالب بتن به شما نمی گویند!

برای تولید قالب فلزی معمولا از ورق کارخانه فولاد مبارکه استفاده می شود که کیفیت این ورق نسبت به ورق کارخانه های دیگر خیلی بهتر و مناسب برای تولید و ساخت قالب بتن است. تدارکات ، تجهیز مصالح، و نیروی انسانی به روش سازمان یافته در محدوده زمانی) مشخص است . در این زمینه کتاب های زیادی نوشته شده و برنامه های کامپیوتری متعددی نیز وجود دارد، اما هنوز هم قالب بندی و نیروی کارگری مربوط به آن، از قسمت های با خطر بالا در هزینه های پیمانکاری است.

۱. قالب بتن مدولار

گاهی اوقات به ویژه در ساختمان های بتن آرمه، ممکن است سازه اجرا شده طبقات زیرین به عنوان بخشی از سیستم قالب بندی نیز استفاده کرد. امروزه فناوری ساخت قالب پیشرفت چشمگیری پیدا کرده است و قالب های متنوعی ساخته می شوند. استفاده از قالب پلاستیکی مدولار برای ساخت دیوار بتنیاستفاده از سقف‌های گالوانیزه در قالب پلاستیکی می‌تواند خطر خوردگی و پوسیدگی را حذف کرده و یک لایه محافظ در برابر وضعیت‌های بد آب و هوایی را به آن اضافه کند. البته، بهتر است این بخش‌های اضافی نیز دارای سقف باربر مخصوص باشند تا امکان اضافه کردن لایه‌های سفارشی دیگر و استفاده حداکثری از فضا فراهم شود. جابجایی سازه تحت بارهای وارده باید خیلی کم و قابل پیش‌بینی باشد. هرگونه تغییر شکل و جابجایی بزرگ تاثیر قابل توجهی بر روی انحراف سطح نهایی بتن خواهد داشت.

ازاین رو رعایت نکات اجرایی، نگهداری، کیفیت اجرا، به کارگیری بهترین نوع قالب و هماهنگ با نوع پروژه، تأثیر فراوانی بر sepanta کل پروژه دارد. با توجه به همین مسئله نیز در این بخش از وبلاگ پرشین سازه جامع ترین بانک اطلاعات ساختمان کشور به سراغ انواع قالب های بتن رفته و به طور تخصصی شمارا با قالب های فلزی بتن آشنا می کنیم. تشخیص اینکه یک قالب بتنی دست دوم دوباره قابل‌استفاده است یا نه بر عهده فروشنده این نوع قالب‌ها است.

به همین دلیل قالب های پلاستیکی برای استفاده در پروژه های بزرگ، قابل اعتماد نمی باشند. در مقایسه با قالب های فلزی بتن، دارای دوام کمتری هستند و نمی توان از این نوع قالب در طولانی مدت استفاده کرد. وزن کم تر قالب های پلاستیکی در زیرسازی به عنوان عیب شمرده می شود.

نحوه قالب بندی سقف‌ها

تسمه بی کیفیت باعث می شود با وجود جوش خوب و حرفه بالای کارگر بین تسمه ها، گوشه ها و فضای بین تسمه و قالب پر نشود و با ایجاد درز عملا قالبی ناکارآمد تولید شود. بتن خیس از قالبی که درز داشته باشد خارج می شود و عملا عملیات بتن ریزی بی نتیجه می ماند. گروه صنعتی بوذرجمهر بزرگترین تولید کننده صنایع و تجهیزات قالب های فلزی بتن در خاورمیانه است. این گروه صنعتی با استفاده از تجهیزات و دستگاه های روز دنیا و بهترین مواد اولیه، تولیدات خود را با بهترین کیفیت عرضه می کند. همان طور که در این مقاله نیز همچون دیگر مقالات پرشین سازه همراه ما بودید، هدف از این نوشتار آشنایی شما عزیزان با قالب های فلزی بتن و نقش آن ها در یک قالب بندی باکیفیت بود که امیدواریم مفید واقع شده باشد. در رابطه با قالب‌های بتنی چوبی ارزان قیمت به این نکته مهم توجه داشته باشید که این قالب‌ها نسبت به قالب‌های فلزی مقاومت و طول عمر نسبتا کمی‌دارند.

یکی از چالش‌هایی که در حین ساخت وساز احتمال پیش آمدن آن دارد، جذب رطوبت به بتن‌هاست؛ این موضوع با همزمانی سرما، باعث یخ زدگی بتن شده و در نتیجه باعث هدر رفتن تلاش‌های تیم ساخت و ساز خواهد شد. این تخته، از چوب ساخته شده است و در اندازه‌ها و ضخامت‌های مختلف یافت می‌شود. در کاربردهای قالب‌ بندی، عمدتاً برای پوشش، کف سازی و فرم دهی بتنی استفاده می شود. شایان ذکر است که حوادث و بلایای طبیعی، شرایط آب و هوایی و آتش سوزی، در استحکام و مقاومت سازه ها تاثیر دارند. قالب های بتن باید بتوانند در مقابل این نوع حوادث مقاومت نشان بدهند. وظیفه اصلی تیر افقیقالب بتننگهداری جدار داخلی است و همین عامل باعث می‌شود که تمامی‌نیرو‌ها و فشار‌های وارد شده از طرف بتن بین تمامی‌قسمت‌های این محصول توزیع شود.

  • پایه اطمینان (شمع‌ها) و قالب‌ها نباید تا زمانی که اعضای بتنی مقاومت کافی بدست نیاورده‌اند جدا شوند.
  • همان طور که در ابتدای این نوشتار نیز اشاره شد، قالب فلزی بتن در انواع فولادی موجود می باشد و به منظور اینکه این قالب ها محکم باشند و به مرورزمان دچار شکاف نشوند، عمدتاً بدون درز طراحی و تولید می شوند.
  • با استفاده از سیستم قالب لغزنده بسیاری از داربست بندی های اطراف سازه حذف و سرعت اجرای کار به همراه نمای بهتر برای کار افزایش می یابد.
  • مورد بعدی از معایب قالب بتن چوبی، عدم وجود مقاومت در برابر رطوبت زیاد و آتش سوزی می‌باشد.
  • به همین دلیل تهیه این قالب های فلزی از شرکتی معتبر و قابل اطمینان ضروری می باشد.